Autoclave 100CB9901-155AP Ball Check Valve
Ultra High Pressure Cone & Thread, Pressures to 150,000 psi
Prevent reverse flow where leak-tight shutoff is not mandatory. When differential pressure drops below cracking pressure, the valve closes. With all-metal components, the valve can be used up to 600F.
Autoclave 100CB9901-155AP Ball Check Valve Technical Data:
- Description: 9/16″ Ultra High Pressure Ball Check Valve
- Size: 9/16″
- Connection Type: F562C100
- Pressure Rating: 100,000 psi
- Orifice Diameter: 0.187″
- Cv: 0.63
- Hex Size: 1.12″
- Length: 4.62″
- Temperature: With all-metal components, valve can be used up to 600F. Minimum standard operating temperature is 0F.
- Cracking Pressure: 20 psi, +/- 30%. No optional cracking pressures available.