Autoclave 15MAH4P6 Male Adapter
Principle of Operation:
Connection Types:
- Connection 1: HIGH PRESSURE: The High Pressure connection is a refinement of the original cone & thread joint which has been the standard connection in high pressure technology since its development by an agency of the US Government over 90 years ago. The pressure handling capabilities of this connection design have been applied successfully to control pressures in excess of 150,000 psi. All-metal sealing and working temperatures from -423F to +1200F.
- Connection 2: NPT: Parker Autoclave Engineers use high quality UNS S31600/S31603 316/316L material cold worked to our stringent specifications that enable certification of NPT style Instrument Pipe Fittings to a maximum working pressure of 15,000 psi. It’s the strength of the material that allows this superior pressure rating and care should be taken to only use with other similar fittings made to the same specification.
Autoclave 15MAH4P6 Male Adapter Technical Data:
- Description: Male Adapter: 1/4″ High Pressure X 3/8″ MNPT
- Connection 1 Size & Type: 1/4″ High Pressure (F250C)
- Connection 2 Size & Type: 3/8″ MNPT (NPT)
- Pressure Rating: 15,000 psi