Autoclave 15MAP4P8 Pipe Hex Reducer Nipple
Instrument Pipe Fittings, to 15,000 psi
Principle of Operation:
Parker Autoclave Engineers use high quality UNS S31600/S31603 316/316L material cold worked to our stringent specifications that enable certification of NPT style Instrument Pipe Fittings to a maximum working pressure of 15,000 psi. It’s the strength of the material that allows this superior pressure rating and care should be taken to only use with other similar fittings made to the same specification.
Pipe Fitting & Nipple Features:
- 1/4″, 3/8″ and 1/2″ NPT sizes to 15,000 psi.
- 3/4″ and 1″ NPT sizes to 10,000 psi.
- Operating Temperatures from -423F to +400F.
- Special materials available upon request or when NACE/ISO 15156 requirements demand. Note: 316 SS NACE Material (Annealed) reduces pressure rating for all sizes NPT to 10,000 psi MAWP.
- NPT threads made to ANPT (Aerospace) standards and based on requirements of ANSI B1.20.1.
Autoclave 15MAP4P8 Pipe Hex Reducer Nipple Technical Data:
- Description: 1/4″ NPT x 1/2″ NPT Pipe Hex Reducer Nipple
- Connection Type: 1/4″ NPT x 1/2″ NPT
- Pressure Rating: 15,000 psi