Autoclave 40CKO9900 O-ring Check Valve
High Pressure Cone & Thread, Pressures to 60,000 psi
Autoclave 40CKO9900 O-ring Check Valve Technical Data:
- Description: 9/16″ High Pressure O-Ring Check Valve
- Size: 9/16″
- Connection Type: F462C40
- Pressure Rating: 40,000 psi
- Orifice Diameter: 0.250″
- Cv: 0.78
- Hex Size: 1.50″
- Length: 4.64″
- Temperature:
- Viton (FKM) o-ring (standard): 0F to +400F.
- Buna-N o-ring (-BO suffix): -20F to +250F.
- FFKM o-ring (-KO suffix): +30F to +500F.
- PTFE o-ring (-TO suffix): -100F to +400F.
- PTFE o-ring with low temperature spring (-LTTO suffix): to -423F.
- Cracking Pressure: 20 psi, +/- 30%. Springs for higher cracking pressures (up to 100 psi) available on special order.