Autoclave 60BF6633 Bulkhead Coupling
High Pressure Cone & Thread, Pressures to 60,000 psi
Principle of Operation:
The pressure handling capabilities of this connection design have been applied successfully to control pressures in excess of 150,000 psi. All-metal sealing and working temperatures from -423F to +1200F, along with many different material options make this connection one of the most versatile ever. Fittings and tubing found in this section are designed using ASME B31.3 Chapter IX standards to be compatible with all of our High Pressure Valve and Fitting configurations.