Haskel 28320-28590-M-71 Liquid Pump
THIS PUMP INCLUDES THE OPTIONAL “28320” MANIFOLD MOUNT INLET PORT AND THE “28590” START/STOP BUTTON MODIFICATIONS.
Features & Benefits:
- Safe pneumatic operation – no heat, flame or spark risk
- Infinitely variable cycling speed
- Stall at pre-determined pressure to hold that pressure without consuming power
- Problem-free stop/start applications
- Easily automated – many modifications and control options
- Suitable for most liquids and liquefied gases
- Robust, reliable, compact and easy to maintain proven design
- No need for air line lubrication – saves costs and prevents contamination
- Unbalanced cycling spool provides immediate response to pressure changes
- Can be manufactured to ATEX, CE and NACE
Technical Data:
- Power: 0.33HP
- Air Head: single
- Max Air Pressure: 125 psi
- Max cycles: 325/min
- Nominal ratio (“dash number”): 71:1
- Actual area ratio: 75:1
- Max outlet pressure (continuous): 8800 psi
- Max outlet pressure (intermittent): 8800 psi
- Displacement / cycle: 0.06 cu.in.
- Max flow: 39 cu.in. / min.
- Air inlet connection: 1/4″ FNPT
- Liquid inlet connection: 3/8″ FNPT
- Liquid outlet connection: 1/4″ FNPT
Typical Performance Characteristics (@100 PSIG air supply pressure):
- 40 in3/min @ 3000 psig
- 19 in3/min @ 6000 psig
Materials of Construction:
- Pump section: Cad-plated steel, Aluminum, SS
- Plunger: 416SS
- Non-metallics: Urethane, PTFE, Buna
Applications:
- Service Code 1: Petroleum-based oils, kerosene, ethylene glycol, water with 5% soluble oil.