Haskel 51050-AAD-2 Air Amplifier
THIS AIR AMPLIFIER INCLUDES THE OPTIONAL “51050” EXTREME SERVICE CYCLING MODIFICATION.
Features & Benefits:
- Long seal life and easy maintenance
- No heat, flame or spark risk
- Wide range of models, controls and options
- No air line lubrication required, eliminating oily exhaust
- Infinitely variable outlet pressure and flow capability
- Wide range of standard and custom systems
- Control of maximum pressure by means of inexpensive air drive pressure regulators
Technical Data:
- Air Drive Size: 5.75 in
- 1st Stage Ratio: 2:1
- 2nd Stage Ratio: N/A
- Min Gas supply pressure: 25 psi
- Max Gas supply pressure: 300 psi
- Max rated outlet pressure: 300 psi
- Static outlet stall pressure formula: Pa + Ps (Pa = air drive pressure, Ps = GAS supply pressure)
- Min AIR drive pressure: 40 psi
- Max AIR drive pressure: 150 psi
Physical Characteristics:
- Unit weight: 38 lbs.
- Displacement / cycle: 201 cu. in.
- Max cycles: 80/min.
- GAS inlet/outlet connections: 3/8″ FNPT
- AIR drive inlet port: 1/2″ FNPT
Haskel 51050-AAD-2 Air Amplifier Repair kit information:
- Boosting section seal kit P/N: Not required (parts included in the Air Drive seal kit)
- Air drive section seal kit P/N: 27369
- Air valve seal kit P/N: 16771
- Optional tools: 28584 (Sleeve removal tool)
- Notes: None.
Additional Optional Modifications:
- C-5, 6 or 7: Air filter, regulator with gauge, and manual start/stop
- 29376: Three-way cycling spool
- 50341: Low permeability seals for CO2 gas service
- 53375: Air regulator downstream, 125 psi max output
- 53375-1: Air regulator downstream, 200 psi max output