Haskel 51050-AAD-5 Air Amplifier
THIS AIR AMPLIFIER INCLUDES THE OPTIONAL “51050” EXTREME SERVICE CYCLING MODIFICATION.
Features & Benefits:
- Long seal life and easy maintenance
- No heat, flame or spark risk
- Wide range of models, controls and options
- No air line lubrication required, eliminating oily exhaust
- Infinitely variable outlet pressure and flow capability
- Wide range of standard and custom systems
- Control of maximum pressure by means of inexpensive air drive pressure regulators
Technical Data:
- Air Drive Size: 5.75 in
- 1st Stage Ratio: 5:1
- 2nd Stage Ratio: N/A
- Min Gas supply pressure: 25 psi
- Max Gas supply pressure: 1250 psi
- Max rated outlet pressure: 1250 psi
- Min AIR drive pressure: 40 psi
- Max AIR drive pressure: 150 psi