Haskel DSF-60-29376-16821 Liquid Pump
THIS PUMP INCLUDES THE FOLLOWING OPTIONAL MODIFICATIONS:
- “16821” LOW AIR DRIVE PRESSURE MODIFICATION (ALLOWS USER TO REGULATE AIR DRIVE PRESSURE TO AS LOW AS 3 to 4 PSI)
- “29376” THREE-WAY CYCLING SPOOL
Features & Benefits:
- Safe pneumatic operation – no heat, flame or spark risk
- Infinitely variable cycling speed
- Stall at pre-determined pressure to hold that pressure without consuming power
- Problem-free stop/start applications
- Easily automated – many modifications and control options
- Suitable for most liquids and liquefied gases
- Robust, reliable, compact and easy to maintain proven design
- No need for air line lubrication – saves costs and prevents contamination
- Unbalanced cycling spool provides immediate response to pressure changes
- Can be manufactured to ATEX, CE and NACE
Technical Data:
- Power: 1.5HP
- Air Head: single
- Max Air Pressure: 150 psi
- Max cycles: 80/min.
- Nominal ratio (“dash number”): 60:1
- Actual area ratio: 69:1
- Max outlet pressure (continuous): 9800 psi
- Max outlet pressure (intermittent): 9800 psi
- Displacement / cycle: 0.67 cu.in.
- Max flow: 201 cu.in. / min.
- Air inlet connection: 1/2″ FNPT
- Liquid inlet connection: 1/2″ FNPT
- Liquid outlet connection: 1/2″ FNPT
Typical Performance Characteristics (@100 PSIG air supply pressure):
- 152 in3/min @ 3000 psig
- 50 in3/min @ 6200 psig
Materials of Construction:
- Pump section: Separation – All SS
- Plunger: 440C SS hard-chrome plated
- Non-metallics: UHMWPE, Viton, PTFE, Ryton
Applications:
- Service Code 1: Petroleum-based oils, kerosene, ethylene glycol, water with 5% soluble oil.